ERCİŞ’İN BÜYÜK SU PROJESİ HAYAT VERECEK - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

ERCİŞ’İN BÜYÜK SU PROJESİ HAYAT VERECEK

22.01.2019-10:25

2045 YILINA KADAR YETECEK SU KAYNAĞI

Vaski Genel Müdürü Ali Tekataş: Erciş İlçesinin nihayete eren İçme Suyu Projesi Türkiye’de sayılı projelerden biridir. Halkımızın daha sağlıklı su içmesini sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayırlı olsun

Van’ın Erciş ilçe merkezi ve Erciş TOKİ Konutlarının içme suyu ihtiyaçlarını 2045 yılına kadar karşılayacak olan İçme suyu projesinde son gelindi. Yıllardır beklenen su, arıtma tesisi ve isale hatlarına verilmeye başlandı. İçme suyu arıtma tesislerinden geçirilerek vatandaşlara daha sağlıklı bir su verilmiş olacak.

DSİ tarafından Deliçay üzerindeki Pay Regülatörden alınan su arıtma tesisine buradan da yerleşim yerlerine iletilecek. Yapılan projeye göre Erciş ve civar yerleşimlerin 2045 yılı su ihtiyacı olan 18 milyon m3 ve 232 bin kişinin su ihtiyacını 38 km’lik bir hattan karşılayacak olan isale hattı, arıtma tesisi ve regülatör yapımı tamamlandı.
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen heyet yapılanlar hakkında bilgiler aldı. İncelemelere Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Nazım Kahraman ile ilgili daire başkanları, birim müdürleri ve teknik heyet katıldı. Heyet gün boyu Erciş’de incelemeler yaparak projenin geldiği aşama hakkında bilgiler aldı ve tesisleri inceledi. 


Proje kapsamında 38 km uzunluğunda ki isale hattı boyunca 400 m3, 1000 m3 ve 1500 m3’lük 3 adet depo, 38 adet tahliye, 48 adet vantuz,10 adet branşman, 1 Adet Hat Vanası ve 2 adet debimetre odası imalatı yapılarak hizmete alındı. 
İş kapsamında, Erciş ilçe merkezi, Erciş TOKİ Konutları ile birlikte Çelebibağ ve Kocapınar Mahallelerinin de içme suyu ihtiyacı 2045 yılına kadara karşılanmış oldu. Geçtiğimiz ay hatlarda test aşamaları başlatılmış ve başarılı bir şekilde tamamlanmıştı.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, VASKİ olarak merkez ve ilçelerde IPA Programı çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın riyasetinde müşterek uygulamaya aldığımız projelerle ve toplam 101 mahallemizin 80 inde yaptığımız çalışmalarla Van’ın en az 40 yıllık su sorunu ile birlikte bir çok yerin kanalizasyon sorununu da çözmüş olduk. Erciş İlçesinin nihayete eren İçme Suyu Projesi Türkiye’de sayılı projelerden biridir. Halkımızın daha sağlıklı su içmesini sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bütün amaç uzun vadeli sorunların halledilmesidir. Erciş’e hayırlı olsun. Bu projelerde büyük emekleri olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, DSİ Genel Müdürlüğüne, Bakan yardımcımız Sayın Fatih Çiftçi’ye, sayın Valilerimize ve milletvekillerimize teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER FOTOĞRAFLARI


Son Haberler

VASKİ Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Tarafından Tasarlandı ve Geliştirildi