AKILIL SU SAYACI DÖNEMİ BAŞLIYOR - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

VASKİ’DEN BİR İLK
AKILLI SU SAYACI DÖNEMİ BAŞLIYOR
İLK ETAPTA RESMİ VE TİCARİ KURULUŞLARDA UYGULANACAK

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ Olağanüstü Genel Kurulunda önemli karalar alındı. Büyükşehir Belediye Meclis 1.Başkanı Cemil Komi Başkanlığında yapılan Genel Kurulda Van’da ilk kez akıllı su sayacı döneminin başlatılması kararı kabul edildi. Buna göre Van’da eski mekanik su sayaçları akıllı sayaçlarla değiştirilecek.
VASKİ Genel Müdürü Şeref Demir ve VASKİ Yönetim kadrosunun da hazır bulunduğu Genel Kurulda Van’da ilk kez uygulamaya alınacak akıllı su sayaçları gündem maddesi ele alınarak görüşüldü.
Yapılan görüşmeler sonunda ilk etapta resmi ve ticari kuruluşlarda bu uygulamaya geçileceği maddesi kabul edildi. Genel kurulda meclis üyelerine akıllı sayaç sistemleri ile ilgili olarak da geniş bir slayt sunumu gerçekleştirildi.
Karara göre, su tasarrufunu sağlamak, abonelerin su kayıp ve kaçaklarını asgari seviyeye indirmek, teknolojiyi yakından takip etmek, kurumun su gelirlerinin tahsilatının artırmak amacıyla akıllı sayaç sistemine geçileceği belirtildi.
Bu sistemle su israfının önüne geçilerek tasarruf sağlanması da hedefleniyor. Mobil sistem üzerinden de takip edilecek olan sistem ile yeni akıllı sayaçlar işyerlerine girilmeden bluetooth ile uzaktan takip edilebilecek. Elektronik cihaz ile kaçak kullanımının da önüne geçiliyor. Cihaza dışardan müdahale anında ikaz verilecek.

Akıllı Sayaç Sistemi Nedir ?
Akıllı sayaçlar tüketilen suyun hangi günlerde ne kadar tüketildiğini ölçebiliyor. Tercihe  göre uzaktan okumalı veya ön ödemeli sistem tercihi sunuluyor. Akıllı sayaç kurumlarda sayaçların online takibi yapılabilen yazımlara sahip elektronik sayaçlardır.

 

,