VASKİ SU BULMA TİMİ GÖREV BAŞINDA - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Suyumuz kaynaktan aksın diye uğraşıyorlar

236 MAHALLE KAYNAK SUYUNA KAVUŞTURULDU

Özellikle kırsal mahallelerde çekilen su sıkıntısını gidermek için ekipler kaynak suyu arayışını sürdürüyor. Kaynak suyunun bulunmasından sonra yapılanetüt çalışması ile kilometrelerce uzaktan mahalleye ulaştırılması için çaba harcanıyor.

Van Su ve Kanalizasyon idaresi(VASKİ) halkın temiz ve sağlıklı kaynak içme suyu kullanmasına yönelik çabaları ile yüzlerce yerleşim yeri suya kavuşturuldu.

Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanlığı Harita ve Emlak İstimlak Müdürlüğü ekipleri, bunun için uzak yakın kar kış demeden etüt çalışmalarını sürdürüyor.

VASKİ ekipleri 2018’de 114, 2019 yılında 122 olmak üzere toplam 236 mahalleye yeni hat çekerek kaynak suyu ile buluşturmayı başardı. Ekipler ayrıca 70 Km’lik de kanalizasyon bağlantısı için etüt çalışması gerçekleştirdi.

Ekipler bazen yaya bazen de at sırtında engebeli arazi şartlarında faaliyetlerini sürdürürken, mahalle muhtarları ve halktan da büyük destek görüyor.

Kaynak sularının yerleşim yerlerine bağlanması ile VASKİ, daha maliyetli olan sondaj suyuna göre büyük oranda da tasarruf sağlamış oluyor.