VASKİ’DEN ‘’22 MART DÜNYA SU GÜNÜ’’ MESAJI  - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Yaşamın diğer bir adı olarak anılan su, dünyada giderek azalmaktadır. Dünya nüfusu artarken, insanoğlu bir diğer taraftanda su kaynaklarını hızla kirlenmekte ve tüketmektedir. Su kaynaklarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artarken, son aylarda dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan hijyen tedbirleri ile yaşamımızın temel yapı taşı olan suyun önemini
daha da iyi anlamış bulunmaktayız. Bugün dünyada giderek büyüyen temiz suya ulaşabilme sorununa karşı her bir bireyin bilinçli hareket etmesi ve bu bilincin arttırılması oldukça önemlidir.
Bu yüzden yaşam kaynağımız ‘Su’yu korumak ve doğru kullanmak hayati önem taşıyor.

İnsanlık için geri dönülmez sonuçlara neden olabilecek su krizlerine karşı çok geç olmadan harekete geçmeli ve gerekli önlemleri almalıyız. Koronavirüs nedeniyle hijyenin hayati önem taşıdığı bu günlerde kendi sağlığımızı korurken ‘Su hayattır’ sözünden hareketle, gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için, miras olarak devraldığımız su kaynaklarımızı koruyalım ve israf etmeyelim.

Bu bağlamda her yıl kurum olarak çeşitli farkındalık oluşturma faaliyetleriyle kutladığımız ‘Dünya Su Günü’nü bu yıl ülkemizin ve şehrimizin yaşadığı felaketlerden dolayı ertelemiş bulunmaktayız. Ancak bu günü, kurum olarak bu yıl da toplumsal duyarlılığımızı arttırmak adına, yakın zamanda İran merkezli bir deprem yaşayan Başkale ilçemizin bazı mahallelerinde, koronavirüs salgınına karşı ilaçlama çalışmasıyla ve sahada 24 saat esaslı çalışan mesai arkadaşlarımızla birlikte geçiriyoruz.

Su kaynaklarının sonsuz olmadığı olgusuyla bütün vatandaşlarımızın ‘Dünya Su Günü'nü kutluyor, sağlıklı ve huzurlu bir dünya temenni ediyoruz.