VAN’DA KAÇAK SU KULLANIMINA GEÇİT YOK - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü  kaçak su kullanımı ile ilgili olarak adli ve idari işlemleri hızlandırdığını açıkladı.

VASKİ Abone işleri Daire Başkanlığı kaçak Su Önleme ekipleri çalışmalarına hız kesmeden devam ederek, kentte kaçak su kullanımının önüne geçmeye çalışıyor.

Yapılan denetimler ile kaçak su kullanan vatandaşlara idari cezalar kesilirken aynı zamanda savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Ayrıca abonelik işlemleri başlatılarak sayacı olmayan vatandaşların su sayaç bağlantıları yapılıyor.


Son bir aylık dönemde yapılan denetimler kapsamında 227 kişi hakkında kayıp kaçak kullanım zabtı tutularak gerekli yaptırımlar uygulanmıştır. Bununla birlikte yaz döneminde şehir merkezinde, denetimlerin yapıldığı yine son bir aylık süreçte 3 bin 819 yeni abone yapılarak kayıp kaçak suyun kontrol altına alınması sağlanmıştır.

İçme suyu şebekesinden alınan kaçak su ile bahçe sulayan vatandaşlara idari ve cezai işlem yürütüldüğünü belirten VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, ‘’İl genelinde kaçak su kullanımı ile mücadeleye 7/24 devam edeceğiz. Kaçak ekibimizin yanı sıra abone işleri ve sayaç işleri ekiplerimizde özelikle yaz aylarında sürekli sahada çalışmalarına ara vermeden devam edecekler. Şebeke hatlarından kaçak su, bahçe ve yeşil alanların sulanmasıyla tüm vatandaşlarımız mağdur edilmektedir. Kayıp ve kaçak sulamalardan kaynaklı su seviyelerinde, yani şebeke basınçlarımızda düşüş yaşanmakta, buna bağlı olarak ta binaların 3. ve 4. katlara su çıkmayan mahallelerimiz olmaktadır.  VASKİ olarak kaçak kullanıma gerek denetimlerimiz gerekse uyguladığımız idari cezalarla müsaade etmeyeceğiz. Denetimlerimizi sürdüreceğiz ’’ dedi.