VASKİ suya neden zam yapmak zorunda kaldı? - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van’da suya 2014 yılından bu yana zam yapılmadığını belirten VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, ancak elektrik maliyetinin yüzde 100’ün üzerinde zamlandığı için, suya zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.


Büyükşehir belediyelerinde ve doğu illerindeki tarife ortalamalarını çıkardıklarını belirten Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, yapılan zammın aboneleri olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.


“TÜRKİYE’DE EN UCUZ SUYU SATIYORUZ”


Ocak ayında suya yapılan zammın koronavirüs nedeniyle Haziran ayına ertelendiğini belirten Kaplan, “Tekerini döndüren bir VASKİ’nin olması herkesin isteyebileceği bir şey, suya bu anlamda bir zam yapılması gerekiyor. Kasım ayında bunu Genel Kurul ile tartıştık. Ocak ayından itibaren olmak üzere suya bir zam yapıldı. Bunu koronavirüs nedeniyle Haziran ayına erteledik. VASKİ’de göreve başladığım zaman Büyükşehir belediyelerinde ve doğu illerindeki tarife ortalamalarını çıkarttık. Türkiye’de en ucuz suyu sattığımızı gördük, burada suyun fiyatı var. Aynı zamanda VASKİ’inin hizmeti var. Çevre Şehircilik Bakanlığının her yıl uyguladığı birim fiyatı var, kazı bedeli, boru bedeli, çalışma bedeli, taşıma bedeli var. Her yıl rayiç bedel zam alıyor ama en ucuz suyu kullanıyoruz. Her yıl hizmet bedeli zamlanırken, bizim suya zam yapmama gibi bir lüksümüz yok” diye konuştu.

“MALİYETİ 5 LİRANIN ÜZERİNDE OLAN SUYU, 2.20’YE SATIYORDUK”


Elektrik şirketleri gibi yaptıkları çalışmaları faturaya yansıtmadıklarını belirten Genel Müdür Kaplan, "Elektrik idaresi kırsal bölgede faturasını okumak için direğin üzerine uzaktan okuma GSM modülü koyuyor. Sayaç bilgiyi merkeze atıyor ve kırsal bölgeye kadar gitmiyor. Burada işçiden kazanıyor, araçtan ve yakıttan kazanıyor. Bizde böyle bir durum yok. Alacağımız borulara, mazota, çalışan personele zam gelince aşırı zarar ediyoruz. Maliyetimizi karşılayacak bir zam hesapladığımızda yüzde yüz zam yapmamız gerekiyor, ancak halkımızı düşündüğümüz için yapmıyoruz. Suyun maliyeti 5 liranın üzerinde ama biz 2.20’ye satıyorduk. Abonelerimize tahakkuk eden faturalar çok yüksek miktarda olmadığı için yapılan zam abonelerimizi olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“HER AY 5-6 MİLYON LİRA CİVARINDA ELEKTRİK FATURASI GELİYOR”


VASKİ’nin yüksek elekrtik faturaları nedeniyle tıkandığını kaydeden Genel Müdür Kaplan, “Kurumun tıkandığı yer elektrik maliyetlerinin yüzde 100’ün üzerinde artmasıdır. 2014 yılından bu yana suya hiç zam yapılmamış. Ancak kendi evimiz için bile düşünsek, o dönemde 70-80 lira gelen ev elektrik faturamız şimdi 200 TL’yi geçti. Vaski olarak bize 5.5-6 Milyon civarında elektrik faturası geliyor. Elektrikte yüklü birikmiş bir borcumuz vardı. Bu borcu da yüksek faizden kurtulmak adına, Sayın Valimizin yoğun gayretleri sonucunda uzun vadeli yapılandırıyoruz. Ayrıca yeni aldığımız tedbirlerle faturamızı 1-1.5 milyon lira aşağı düşürdük. Yakın bir dönemde tamamını öder duruma geçeceğiz.” dedi..

KAYNAK:VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL