KAPLAN’DAN 'MERKEZ İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ' MÜJDESİ - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, beraberindeki il yönetimiyle Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından bu ay içerisinde tamamlanması hedeflenen 'Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni ziyaret etti. Ziyarette, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, tesisin yüzde 98’lik kısmının tamamlandığını, tesisin su almaya hazır olduğu müjdesini verdi.

Dünya’nın ikinci büyük sodalı ve Türkiye’nin en büyük gölü olan, sahilleriyle görenleri kendine hayran bırakan Van Gölü için hayati önem taşıyan mega projede sona yaklaşılıyor. Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından bu ay içerisinde tamamlanması hedeflenen ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ yüzde 98’lik kısmı tamamlanarak su alma seviyesine ulaştı. 2050 yılına kadar kent merkezi için 1 milyona yetecek nüfus planlamasına göre inşa edilen tesis Van Gölü’nü kirlenmekten kurtaracak.

Bu ay içerisinde tamamlanması hedeflenen Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, beraberindeki il yönetimiyle tesisi ziyaret etti. VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Genel Müdür Yardımcısı Abdulvahap Gezgen ve Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Harun Şahin tarafından karşılandı. Tesiste yer alan geçici idari binaya geçen İl Başkanı Türkmenoğlu, tesis hakkında VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan’dan brifing aldı. Daha sonra beraberindeki il yönetimiyle tesisi dolaşan İl Başkanı Türkmenoğlu, devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek VASKİ Genel Müdürü Kaplan’dan bilgi aldı.

VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, burada yaptığı açıklamada; tesisin bu ay içerisinde tamamlanacağı müjdesini verirken, tesisin şu an su almaya hazır olduğunu kaydetti. Genel Müdür Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tesisimize yaklaşık olarak bir buçuk aydır su alacak durumdayız, tesisimiz bitti diyebiliriz. İlk su alma noktasında şu an hazırız. Altyapı borulama sistemimiz, elektrik tesisatımız bitti. Tesisimiz yüzde 98 oranında tamamlandı. Bu ayın sonunda tesisimizi toparlayıp, hizmete açacağız” dedi.

Tesis incelemelerinin ardından konuşan Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ise, “Van Gölü’nü mas mavi sularına kavuşturacak bu mega projenin ilimize çok büyük katkıları olacaktır. Ak Parti hükümetimizin Van şehrine ve Vanlıya hizmeti olan, kentin geleceğine damga vuracak bu projenin hayata geçmesi için gece gündüz çalışılıyor. İnşallah çok kısa bir süre sonra hizmete açılacak olan Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi memleketimizin kurtuluşu olacaktır. İlimiz için elzem olan bu tesisin Van’a kazandırılmasında başta Ak Parti hükümetimiz olmak üzere tüm emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ziyaret, tesiste yapılan incelemelerin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.