BÜYÜKŞEHİR GENEL SEKRETERİ ÇELİKEL’DEN ARITMA TESİSİ’NE ZİYARET - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, yapımı tamamlanan ve peyzaj çalışmalarının devam ettiği ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Van Gölü'nün yıllardır maruz kaldığı kirlilik sorununu gidermek amacıyla 2018 yılında Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğünce yapımına başlanan ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalarda sona gelindi. Mega tesis açılış için gün sayarken kısa süre önce Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine atanan Mehmet Fatih Çelikel, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Mehmet Kaptanoğlu, tesisi ziyaret etti.

VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan ve daire başkanları tarafından karşılanan Genel Sekreter Çelikel ve beraberindekiler tesiste yer alan geçici idari binaya geçti. Burada VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan’dan bilgi alan Çelikel, daha sonra Van Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi tarafından tesiste devam eden peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarını inceleyerek bilgi aldı.

Burada tesis hakkında kısa bir açıklama yapan Genel Sekreter Çelikel, arıtmanın faaliyete girmesiyle birlikte Van Gölü’nün eşsiz maviliğininim tesis sayesinde korunacağını belirtti. Çelikel, devamında sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'deki en modern tesislerden biri Van’a inşa edildi. Tesiste son teknoloji makineler kullanıldı. İnşallah bu tesis sayesinde Van Gölü daha mavi, daha temiz kalacak” dedi.