EDREMİT KANALİZASYON PROJESİ BAŞLADI - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Edremit İlçesi’nin 40 yıllık altyapı sorununu ortadan kaldıracak proje düzenlenen programla dualar eşliğinde ilk kazma vurularak start aldı.

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü ve İlbank A.Ş. tarafından 23 Aralık 2020 tarihinde ‘Edremit Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi İhalesi’nin imzalanmasının ardından Edremit İlçesi’nin 40 yıllık altyapı sorununu çözecek projenin ilk adımı atıldı. Edremit Elmalık Mahallesi’nde düzenlenen programda kesilen kurban ve dualar eşliğinde ilk kazma vurularak start aldı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla düzenlenen programda VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, projenin detayları hakkında bilgi verdi.

40 YILLIK SORUN TARİHE KARIŞACAK

Edremit Kanalizasyon Projesi kapsamında; Elmalık, Yeni Mahalle, Yeni Camii ve Eski Camii Mahallelerinin kanalizasyon hatları yapımı yer alırken, projenin 500 günde tamamlanması hedefleniyor. Özellikle yıllardır devam eden altyapı sorununu çözecek 60 Milyon TL’lik proje, üç aşamada hayata geçirilecek. 82 kilometrelik kanalizasyon hattı, 8 kilometre terfi hattı ve 5 adet terfi merkezi proje içerisinde yer alacak. Projenin tüm aşamalarının hayata geçirilmesi ile birlikte turizmde önemli bir ivme yakalayan ilçenin, altyapı sorunu ve kıyı şeridinde oluşan kirlilik sorunu tarihe karışacak. Böylelikle Van Gölü’ndeki kirlilik problemiyle ilgili VASKİ Genel Müdürlüğü, önemli bir kilit taşını daha geride bırakarak önemli bir adım daha atmış olacak.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla düzenlenen programa, Ak Parti Milletvekili Abdulahat Arvas, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İlbank Van Bölge Müdürü Ayhan Kayatürk, VASKİ Genel Müdür Yardımcıları ve daire başkanları, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“VAN GÖLÜ DAHA TEMİZ, DAHA MAVİ KALACAK”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, burada yaptığı açıklamada, yer tesliminin yapılmasıyla yüklenici firmanın çalışmalara başladığını ifade ederek, projeyle Edremit ilçesinin büyük bölümünün kanalizasyon sorununun çözüleceğini kaydetti. Bilmez, devamında şunları aktardı: “Maliyeti yaklaşık 60 Milyon lira civarında. Edremit'in yeni imara açılacak olan Elmalık bölgesi dâhil diğer bütün bölgelerin kanalizasyon sorunu tamamen çözülecek. Artık Van Gölü daha temiz, daha mavi kalacak. Bu proje sayesinde Van halkının Van Gölü'yle buluşmasına imkân sağlanacak” dedi.

“VAN HALKINA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

AK Parti Milletvekili Abdulahat Arvas da projenin önemine değinerek, daha yaşanabilir kentler için yoğun çalışma yürüttüklerini ifade etti. Arvas, devamında şunları ifade etti: “İlimizin eksiklikler tamamlanması noktasında üç vekil olarak ilimizin menfaatleri doğrultusunda projeleri Ankara’ya ulaştıracağız. Kamu ve toplumsal projeler konusunda ciddi gayretlerimiz var. Van halkına hayırlı olmasını diliyorum. Yatırımlarımızın devamı var, bu ekonomik daralmadan dolayı ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz. Hizmet noktasında Van’ımızın eksikliklerini hayata geçireceğiz” dedi.

SAY: 4 BÜYÜK MAHALLEMİZE ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, turizm kenti ilçede kanalizasyon sorununu tamamen çözeceklerini dile getirerek şunları ifade etti: “Edremit İlçemiz açısında tarihi bir gün. Yaklaşık geçmişi 7-8 yıla dayanan yapılmış bir projenin tekrar raftan 2019 yılında indirilip, son halini 2020 yılında aldıktan sonra bugün inşallah kazma vurma aşamasına geldik. Maalesef büyükşehir ilçesi olmamıza rağmen altyapısı olamayan mahallelerimiz vardı. Bugün inşallah ilk kazmayla birlikte altyapı sorunumuzu da gidereceğiz. 2021 yılı içerisinde büyük bir kısmını çözmüş olacağız. 4 büyük mahallemize şimdiden hayırlı olsun diyorum. Bu projenin bu aşamaya gelmesinde VASKİ Genel Müdürlüğümüze ve Sayın Valimize, İller Bankası Bölge Müdürümüze, İl Başkanımıza Vekillerimize ve desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun”

KAPLAN: PROJENİN DETAYLARINI TEK TEK AÇIKLADI

VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, proje detayları hakkında yaptığı açıklamada, Edremit Kanalizasyon Projesi üzerinde yaklaşık olarak üç yıldır çalıştıklarını ve ihale sürecinin 1,5 yıl sürdüğünün altını çizerek projenin detayları hakkında şunları kaydetti: “Projemiz SUKAP kapsamında; yüzde 50’si Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hibe edildi. Diğer yüzde 50’lik kısım ise İller Bankası A.Ş.'nin VASKİ Genel Müdürlüğümüze sağlamış olduğu kredi ile karşılanmaktadır. Projemizin maliyeti yaklaşık olarak 60 Milyon TL. Şu an ki sözleşme bedeli 37 Milyon TL, ilk ihale edilen miktar ise 65 kilometrelik kısım Sayın Valimizin projeyi açıklamasının ardından ihale sürecinin uzamasından dolayı projede revizyona giderek 1. Kademe dediğimiz kısmı 82 kilometreye çıkardık. Edremit Merkez ve İpekyolu sınırlarına kadar bütün hatları döşeyeceğiz. Bu yıl içerisinde işin yüz 70’lik kısmını bitirmeyi hedefliyoruz. Projemizin bir özelliği Edremit’in topografik yapısının Van Gölü ve karayoluna doğru eğimli olması bütün hatlarımızın toplayıcı hatlarda toplanarak yapılacak 5 adet terfi merkeziyle kollektör hatlarına aktarılacaktır. Projemizde Eski Camii Mahallesi hattını Edremit Arıtma Tesisine aktarıyoruz, diğer kalan yüzde 80’lik kısmı 2009 öncesi Ak Parti Belediye Başkanı Burhan Yenigün tarafından yapılan boş hattımıza aktararak oradan ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine getirmeyi planlıyoruz” dedi.

KAPLAN: HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM

Kaplan, projenin İller Bankası tarafından ihale edildiğini hatırlatarak, eş kontrollükle VASKİ ve İller Bankası'nın birlikte yürüteceğini belirtti. Son olarak Kaplan, şunları ifade etti: “Projemizin gerçekleşmesinde Sayın Belediye Başkanımız, AK Parti İl Başkanımız ve Ak Parti Milletvekillerimizin inanılmaz katkıları oldu. İller Bankası tarafından finansın sağlanması ve yüz 50 hibenin Cumhurbaşkanlığı tarafından karşılanmasıyla daha fazla metraj yapabilir bir duruma geldik. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kurban kesiminin ardından yapılan duaların ardından projenin ilk kazması vuruldu.