MERKEZ İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİMİZİN İLK TEMİZ SU NUMUNESİ ALINDI - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferansla katılımıyla açılışı yapılan Merkez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ilk temiz su numunesi alındı

Van Gölü için hayati önem taşıyan 'Merkez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nden ilk su numunesi alındı. Van Gölü etrafını pedallayarak turlarını tamamlayan 150 aktivistin de katıldığı perogramda ilk alınan temiz su numunesi sporculara hediye edildi.

Programda konuşan VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Atıksu arıtma tesisinin bundan sonra oluşabilecek kirliliğin önüne geçtiğini belirtti.

Tesisin 177 milyon TL’ye mal olduğunu aktaran Kaplan, “Bunun 135 milyon TL’si sadece 2020 yılında harcandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Çevre ve Şehircilik Bakanımızın, İçişleri Bakanımızın, Valimizin bizzat takip ettiği bir tesisti. Çünkü gerçekten bu tesis, Van Gölü’nü en çok kirleten, daha doğrusu bu mevki en çok kirleten yerdi. Bundan bir, bir buçuk yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin, Van Gölü Koruma Eylem Planını sahiplenmesiyle 2020 yılında normalde 4-5 yıl daha sürecek bir projeyi çok büyük bir kredi desteğiyle İlbank Genel Müdürlüğü üzerinden, kredi desteğiyle bitirerek aktif duruma getirildi” dedi.

Kent için önemli günlerden birini yaşadıklarını ifade eden Kaplan, “Bu gün tesisimizin yüzde 100 suyu aldığı gün. Bu güne kadar paylaşmamamızın sebebi, 5 Haziran’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tesis açıldı. Ama biyolojik arıtmanın yapılabilmesi için bir bakteri üretim süreci gerekiyordu. O bakterinin üretim sonuna yaklaştığımızda, dün sayın valimizin başkanlığında bir inceleme gerçekleştirildi. Ve bu gün suyu yüzde 100 almaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Tesisi devralabilmeleri ve işletebilmeleri için bu sonuçları görmeleri gerektiğinin altını çizen Kaplan, “Evet tesis bitti, tesis işliyor ama çıkış suyu kalitesini ölçmemiz gerekiyordu. Tesis ileri biyolojik arıtma tesisi olduğu için ve yönetmelik gereği bu tesisin çıkışında sürekli atık su izleme sistemi diye bir sistemimiz var. O sürekli atık su izleme sistemi, her saat başı belki günde 2, 3 veya 5 defa Çevre Şehircilik Bakanlığı’na otomatik olarak sonuçları kendisi test yapıp gönderecek bir yapıya sahip. Biraz önce aktivistlerimize tesisimizin ilk laboratuvar sonuçlarını hediye ettik. Alınan tesis sonuçlarına göre tesisimiz şu anda yüzde 100 faal durumda ve çalışıyor. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Van Gölü etrafını pedallayan aktivistler ise amaçlarının Van Gölü'nün güzelliğine dikkat çekmek olduğunu ifade ederek, herkesin burada yapılan yatırımları gelip görmesi gerektiğini ifade ettiler.