3800 RAKIMLI İSPİRİZ DAĞI’NDAKİ ARIZA ONARILARAK, SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ! - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, Başkale İlçesi'nde meydana gelen sel ve su taşkınlarından dolayı zarar gören İspiriz Dağı eteklerindeki içme suyu isale hattındaki arıza-onarım ve yeni hat çekim çalışmalarını tamamlanarak su sorunu çözüldü.


Başkale İlçesi’nde 2 Ağustos 2021 tarihinde etkili olan sağanak yağış sonrası meydana gelen sel ve su taşkınları nedeniyle ilçe merkez mahallelerini besleyen 3800 rakımlı İspiriz Dağı eteklerindeki 110’luk içme suyu isale hattı büyük hasar gördü. Sel ve su taşkınlarından dolayı hasar gören hattın onarımı için harekete geçen VASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Daire Başkanlığı’na bağlı Kuzey Şube Şefliği ekipleri, engebeli arazi şartları nedeniyle malzemelerini sırtlayarak arızanın meydana geldiği noktaya yürüyerek ulaştı. Daha sonra Van Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler bölgedeki zorlu coğrafi şartlarına rağmen iş makineleriyle yol açım desteği sundu. Buradaki zorlu şartlara rağmen mesai mefhumu gözetmeden yaklaşık olarak iki haftadır çalışmalarını aralıksız sürdüren ekipler, arıza-onarım ve yeni hat çalışmalarını tamamladı. Yapılan hummalı çalışmanın ardından arızadan en çok etkilenen Yeni Mahalle, Tepebaşı ve Hafiziye Mahallelerine su verildi.

Bu kapsamda; VASKİ Ekipleri, sel ve su taşkınlarından etkilenen içme suyu hattının 7 kilometrelik kısımda arıza-onarım çalışması yürütürken, yeni hat döşemesi gerçekleştirdi.  VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, direktifleri doğrultusunda dere yatağından dağın sırt bölgesine doğru çıkarılarak selden etkilenmeyecek şekilde 2700 metre yeni içme suyu hattı döşendi.

Konuya ilişkin açıklama yapan VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, çalışmanın zorlu coğrafi şartlara rağmen tamamlanmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Malumunuz Başkale İlçemizde etkili olan sağanak yağış sonrası sel ve su taşkınları sonrası 3800 rakımlı İspiriz Dağı eteklerindeki 110’luk içme suyu isale hattımızın 7 kilometrelik kısmında büyük hasar meydana geldi. Özellikle ilçe merkez mahallelerimizi (Yeni Mahalle, Tepebaşı, Hafiziye) etkileyen hasar sonrası ilk anından itibaren zorlu arazi şartlarına rağmen arızanın meydana geldiği noktaya yürüyerek ulaştı. Daha sonra Van Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığımızın iş makineleri desteğiyle yol açıldı. Ekiplerimizin yoğun çalışması sonucu arıza-onarım çalışmalarının yanı sıra 2700 metre yeni içme suyu hattımızı dere yatağından sırt bölgesine çıkararak selden etkilenmeyecek şekilde döşedik. Bu süreçte onarım çalışmalarının uzun sürmesini göz önünde bulundurarak, kesintiden etkilenen mahallelere tankerle su ihtiyacı karşılayarak vatandaşlarımızı mağdur etmemeye gayret gösterdik. Bugün itibariyle çalışmalarımızı tamamlayarak, mahallelerimize su verdik. Bu süreçte desteklerini hiç esirgemeyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet Emin Bilmez’e teşekkür ediyorum. Ayrıca çalışma arkadaşlarımıza, yanımızda yer alan mahalle muhtarlarımıza ve sabır gösteren mahalle sakinlerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan çalışmadan dolayı mahalle sakinleri, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'e ve VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan'a teşekkür etti.