VASKİ’DEN ‘KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI’ HAKKINDA EĞİTİM - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kurum içi personellere yönelik “KVKK Bilgi Güvenliği ve Farkındalığı Eğitimi” düzenlendi.


Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından 'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu' (KVKK) kapsamında; kurumdaki yönetici ve veri işleyen personellere yönelik bilgilendirme ve farkındalık eğitimi verildi. Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi’nde düzenlenen eğitimde kişisel verilere ilişkin temel kavramlar, veri işleme şartları, açık rıza, veri sorumlusunun yükümlülükleri, yaptırımlar ve kişilerin hakları konularında ayrıntılı bilgiler aktarıldı.


7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı kanun kapsamında 'Kişisel Verilerin Korunması'na yönelik düzenlenen eğitimde başta özel hayatın gizliliği, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verilerin işlenmesinde uyulması gereken usul ve esaslar ele alınırken, kişisel verilerin korunması kanunun kapsamlarının ve yaptırımlarının genişletildiğine, kişisel bilgilerin özenle saklanması ve o kişinin rızası dışında üçüncü kişilerle paylaşılmamasına dikkat çekildi.


İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, eğitime ilişkin şunları aktardı; kişisel verilerin korunması noktasında eğitimin büyük önem arz ettiğini kaydederek, kişisel verilerin korunmasına yönelik uygulamaları içeren kanun kapsamında kurum bünyesindeki personellere 3 gün boyunca 6 oturumda eğitim verildiği belirtildi. Ayrıca kişisel verilerin korunması noktasında farkındalığın oluşturulması ve kanuna dair usullerin eksiksiz uygulanmasının amaçlandığı aktarıldı.