BAKAN KURUM’UN KATILIMIYLA "ÇATAK ATIKSU ARITMA TESİSİ" AÇILDI - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, kentteki atıksu sorunu çözmek için projelerini tek tek hayata geçiriyor. Bu kapsamda Çatak ve Çatak Çayı için hayati önem taşıyan "Çatak Atıksu Arıtma Tesisi" Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla düzenlenen toplu açılış töreniyle açılışı yapıldı.  

Toplu açılış törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İLBANK Genel Müdür Yardımcısı Onuray Gözütok, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Muradiye Kaymakamı Erkan Savar, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Kemal Atlı, İLBANK Bölge Müdürü Ayhan Kayatürk, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri katıldı.

ÇATAK ÇAYI İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN TESİS AÇILDI

Bakan Kurum’un katılımıyla hizmete açılan 6 milyon 957 bin TL yatırım bedeli Çatak Atıksu Arıtma Tesisi, 11 bin metrekarelik alana kurularak iki kademede hizmet verecek. 1. kademe (2035 yılı) 1.275 metreküp/gün kapasiteye sahip olan tesisin mevzuata ve standartlara uygun olarak evsel atık suları arıtarak alıcı ortama deşarj etme imkânı da sağlayacak.

MODERN SİSTEMLERLE DENETLEME VE KONTROL ETME İMKÂNI SUNACAK

Teknolojiyle donatılan tesis, modern sistemlerle denetleme ve kontrol etme imkânı sunarken; sepet ızgara, giriş terfi merkezi-kompakt (tambur ızgara, havalandırmalı kum ve yağ tutunucu) ünite, mekanik ince ızgara ve kum tutucu, havalandırma havuzu, çökeltme havuzu, klorlama havuzu geri devir ve fazla çamur terfi merkezi, çamur susuzlaştırma, kimya binası ile jeneratör trafo binası, idare ve atölye binasının yanı sıra blower binası da içerisinde barındırıyor.


BAKAN KURUM, ÇATAK ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Toplu açılış töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün medeniyetlerin beşiğinde, eşsiz doğanın, köklü tarihin diyarında olduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Selçuklu'nun mirası, Osmanlı'nın emaneti, Cumhuriyetimizin yükselen yıldızı Van şehrimizdeyiz. Rahmetin, mağfiretin ve bereketin iklimi olan Ramazan-ı Şerif’te burada olmanın, sizlerle kucaklaşmanın mutluluğunu, huzurunu yaşıyoruz. Ben buradan, Van’ın tüm ilçelerine, beldelerine, köylerine, selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyorum. Bugün heyecanlıyız, bugün coşkuluyuz! Bugün siz kıymetli kardeşlerimize, Van’a verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğu, gönül huzuru içerisindeyiz. Şehrimizin marka değerine değer katacak; bu güzel memleketi daha özel bir cazibe merkezi, uluslararası ticaretin ekseni yapacak, ekonomisini ve istihdamını güçlendirecek çok kıymetli eserlerimizi hizmete alıyoruz. Toplam yatırım değeri 200 milyon lirayı aşan, içerisinde Erciş Millet Bahçesi, Tuşba Belediyesi Hizmet Binası, Çatak Atıksu Arıtma Tesisi, Van Defterdarlığı binalarının yer aldığı toplam 26 eserimizin açılışını yapıyoruz. Yine bir sözümüzü daha tutuyor, 37 bin metrekare büyüklüğündeki Edremit Millet Bahçemizi ilk fidanlarıyla buluşturuyoruz" dedi.

"VAN’I, DÜNYANIN TARİH VE KÜLTÜR MARKASI YAPACAĞIZ"

"Şu mübarek günlerde Van’a hizmet etmek; sizlerin hayır duasını almak, bizim için en büyük gururdur, en değerli onurdur" diyen Bakan Kurum, şöyle devam etti: "Gururdur! Çünkü siz her zaman bize yoldaş, arkadaş, kardeş oldunuz. Onurdur! Çünkü siz her zaman bizi öz kardeşleriniz gibi; yüreğinize, kalbinize, bağrınıza bastınız. İşte tam da bunun için ben de bir kardeşiniz olarak şöyle omuzlarımı kaldırıyor, göğsümü gere gere diyorum ki; Vanlıyam, şanlıyam, delikanlıyam! Özüm sözüm hep birdir! Men bu Van’a bağlıyam! Evelallah! Daha nice yatırımlarla Van’ı, dünyanın tarih ve kültür markası yapacağız. İşte bu hedefin işaret taşları olan tüm bu yatırımlarımız; medeniyetler başkenti Van’ımıza; vefakâr, yiğit Vanlı kardeşlerimize; ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu yatırımlarda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı, mimar, mühendis ve en çok da işçi kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum"

"20 YILDA, 40 MİLYAR LİRAYI AŞKIN YATIRIM KAZANDIRDIK"

20 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bir yola çıktıklarını hatırlatan Bakan Kurum, "Ülke olarak, millet olarak 2023’ün büyük Türkiye’si için, hep birlikte omuz omuza verdik. Bu yolda, bu uğurda, 85 milyon bir olduk, beraber olduk. Cennet vatanımıza hizmet için durmadan, dinlenmeden gayretle çalıştık. Önce hep birlikte; gelişmenin, refahın, kalkınmanın önündeki engelleri kaldırdık. Çocuklarımızın, evlatlarımızın, yavrularımızın geleceğini karartmak isteyenlere fırsat vermedik. Siz kıymetli Vanlı kardeşlerimizin de çabasıyla, bu vatanın yoluna taş koyanları hep birlikte bertaraf ettik. Zor zamanlarımız oldu. Acı günlerimiz oldu. 2011 yılında bir milleti topyekûn yasa boğan o elim hadiseyi, Van depremini yaşadık. 644 canımızı, 85 milyonun gözyaşlarıyla toprağa verdik. Kardeşlerimizin acısını hep birlikte yaşadık. Gidenlerin yasını hep birlikte tuttuk. Ancak öylece beklemedik; depremin hemen ardından devlet millet seferber olduk. Hep birlikte tüm Van, tüm Türkiye bir olduk, beraber olduk. Birbirimize sımsıkı sarıldık, bu şehri yeniden ayağa kaldırdık. Van depreminden sonra arı gibi çalıştık. Tam 17 bin 500 Konut, köy evleri ve dükkânı inşa ettik. Vanlı kardeşlerimizi, çocuklarımızı, güzel yavrularımızı yeniden sıcak yuvalarına kavuşturduk. Van’ın o güzel çocuklarının yeniden gülümsemesine, gözlerinde yeniden umutlar yeşermesine bizleri vesile kılan Allah’a sonsuz kere hamd ediyoruz, sonsuz kere şükrediyoruz. O günlerden bugünlere çok şey değişti. Van değişti. Van, daha da büyüdü, serpildi, gelişti. Açık söylüyorum. Bugün Van’ımızın diğer bölgelerdeki illerden eksiği yok, hatta fazlası vardır. Bugün Van’ın tüm ilçelerinde sosyal konuttan kentsel dönüşüme, altyapıdan millet bahçelerine kadar yüzlerce projemizle, bu şehir adeta şaha kalkmış durumdadır. Hamdolsun, on yıllarca yoksullukla anılan, geri kalmışlığa mahkûm edilen bu aziz şehre hak ettiği kıymeti verdik. 20 yılda, 40 milyar lirayı aşkın yatırım kazandırdık. Tabi bakanlık olarak da gözümüzün nuru Van’ımıza her daim hizmet ettik, yatırım bedeli tam 10 milyar liralık projeyi şehrimize armağan ettik" ifadelerini kullandı.

"VAN’I; TÜRKİYE’NİN YEŞİL DOSTU, DÖNÜŞÜMÜNÜN ÖNCÜ ŞEHRİ YAPACAĞIZ"

81 şehirde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefleri olduğunu söyleyen Bakan Kurum, "Hedeflediğimiz 443 millet bahçemizin 127’sini tamamladık. Millet bahçelerimiz 7’den 70’e herkesin en uğrak mekânı, milletimizin buluşma, sohbet etme, eğlenme, dinlenme mekânı oldular. Tabi, arkadaşlarımızla oturduk, Van’da da şöyle 7-8 tane millet bahçesi yapalım dedik. Kararımızı aldık, 1 milyon metrekare büyüklüğe ulaşan 8 millet bahçesini Van için tasarladık, uygulamaya başladık. Hatırlayacaksınız, Çatak’ta 15 Temmuz Şehitleri Millet Bahçemizin açılışını 2018 yılında yaparak Van’ın hizmetine sunmuştuk. Bugün sizlerle birlikte; bir yandan Erciş Millet Bahçemizin açılışını yapıyor, diğer yandan Edremit’teki millet bahçemizde de ilk fidanlarımızı dikiyoruz. Hem açılışını yaptığımız hem de can suyu verdiğimiz bu millet bahçelerimiz de Van’ımız için hayırlı uğurlu olsun. Şimdi sosyal konutta müjdelerimizi verdik, millet bahçelerinde de yeni projelerin müjdelerini vermezsek eksik kalır değil mi? O halde başlıyorum. Tuşba’mızda Akköprü, İpekyolu’nda Tepebaşı millet bahçelerimizin yapımında artık son aşamadayız. İnşallah bunları kısa süre sonra tamamlayacak, sizlerin hizmetine sunacağız. Yine Tuşba’mızda; Van’ın ve hatta bölgenin en büyük millet bahçesini, 717 bin metrekare büyüklüğündeki Bardakçı Millet Bahçemizin de yapımına en kısa zamanda başlayacağız. Bahçesaray ve Erciş’teki ikinci millet bahçemizde ise arkadaşlarımız projeleri çiziyorlar. Bu bahçelerimizi de hızlıca başlatıp Van’a kazandıracağız. Allah’ın izniyle Van’ı; Türkiye’nin yeşil dostu, dönüşümünün öncü şehri yapacağız” diye konuştu.

"GÖLÜMÜZÜ 121 BİN METREKÜP ÇAMURDAN KURTARDIK"

Van Gölü’nde yürütülen dip çamuru temizliğine de değinen Bakan Kurum, "Van’ımızı haziran ayında Emine Erdoğan Hanımefendi ile birlikte ziyaret etmiştik. Hep birlikte başlattığımız Van Gölü Dip Tarama çalışmamızla, gölümüzü hem 121 bin metreküp çamurdan kurtardık hem de 18 ton deniz çöpünü uzaklaştırdık, bertaraf ettik. Yine, toplam yatırım bedeli 532 milyon lira olan Van Merkezi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizi de hep birlikte gezmiştik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açılışını gerçekleştirdik. Tesisimizi, Van kent merkezi için 2050 yılına kadar 1 milyon nüfusa yetecek şekilde planladık. Bu anlamda tesisimiz, Van şehircilik tarihinin en önemli yatırımı olmuştur. Bu tesisimizi yapan İller Bankamızla bugün de Çatak atık su arıtma tesisimizi açıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Allah’ın izniyle yatırımlarımızı daha güzel bir Van için, Vanlı kardeşlerimizin yaşam kalitesini yükseltmek için aynı aşkla, aynı azimle, aynı şevkle sürdüreceğiz. Ben tüm bu yatırımlarımızın hayata geçmesinde öncülük eden, emeği geçen bakanlık çalışanlarımıza, İller Bankamıza, TOKİ’mize, valimize, milletvekillerimize, teşkilatımıza, mimarlarımıza, mühendislerimize ve işçi kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Tüm yatırımlarımızın, projelerimizin; şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle Ramazanınızı bir kez daha tebrik ediyor; sizleri, sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum" şeklinde konuştu.

"RAFTİNG PARKURUNUN FAAL OLARAK KULLANILMASI İÇİN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR"

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Çevre Yolu ve Civarı Revizyon İmar Planı ve uygulaması (18. Madde) çalışmaları ve akabinde yürütülen tescil çalışmalarının tamamlandığını kaydederek, şunları aktardı: "Bakanım bu konuda verdiğiniz destek için size ve bakanlığınız çalışanlarına teşekkürü borç biliriz. Ayrıca tescil işlemlerinin bitmesi üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca ikmal ihalesi yapılarak çevre yolunun yapımına başlanmıştır. Bundan dolayı da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza Van halkı adına şükranlarımızı arz ediyoruz. İlimizdeki birçok çevre projesi zatıâlinizin destekleri ile hayata geçirilmiştir. Van Gölü’nün kirlenmesine neden olan Van atık suyunun Van Gölü’nü kirletmemesi için 3 yıl önce temeli atılan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz geçen yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde tam kapasiteyle faaliyete alınmıştır. Ayrıca Edremit kanalizasyon işi de ihale edilerek işin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 70 civarında olup önümüzdeki birkaç ay içinde inşallah tamamlanacaktır. Çatak Arıtma Tesisi de geçen yıl bitirilerek faaliyete alındı. Bu arıtma tesisi 45 kilometrelik rafting parkurunun faal olarak kullanılması için önem arz etmektedir. Çatak Belediyemiz tarafından Çatak Deresi üzerinde yapılmakta olan rafting tesisleri de bu sene hizmete girecektir" dedi.

"323 BİN METREKARE ALANDA 133 BİN METREKÜP DİP ÇAMURU TEMİZLENDİ"

Van merkezde arıtma tesisinin devreye alınması ile birlikte gölün kirlenmesinin önüne geçildiğini ifade eden Vali Bilmez, "Fakat yıllarca akan atık suyun sahil bandında oluşturduğu dip çamuru büyük bir kirlilik sebebiydi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Van Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan çalışmalarla şu ana kadar 323 bin metrekare alanda 133 bin metreküp dip çamuru temizlendi. 2 milyon 780 bin metreküp dip çamuru temizlemeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda şehir merkezinde göl kıyısında bulunan ve kirliliğe sebep olan 300 ahırda kaldırılmıştır. İlimizin yıllardır vahşice depolanarak çevre kirliliğine sebep olan çöpleri, bakanımızın destekleri ile yapılan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi ile enerjiye dönüşmektedir. Bu çevreci projeyle tesiste günde ortalama bin ton çöp ayrıştırılmakta, biyogaz ve elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Şu anda 14 bin hanenin elektriği karşılanıyor. Tesis tam kapasite ile çalıştığında 35 bin hanenin elektrik ihtiyacı buradan karşılanacak" ifadelerini kullandı.

VALİ BİLMEZ, VAN GÖLÜ HAVZA KORUMA EYLEM PLANI’NA DEĞİNDİ

Yıllardır Vanlıların özlem duyduğu Van merkez sahil yolunun da yapıldığını söyleyen Vali Bilmez, "Çitören ve Molla Kasım arasındaki sahil yolumuz da yapılmaktadır. Her iki sahil yolumuz 30 metre genişliğinde olup hem bisiklet yolu hem yürüyüş yolu olarak kullanılacaktır. Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda Van ve çevresindeki 42 alanın tescili gerçekleştirilmiştir. Bunun için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz ile Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonumuza bu gayretli çalışmalarından dolayı huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum. Tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çok sayıda alanın tescil edilmesi, Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ile ilgili çalışmalar, desteklerinizle inşallah kısa sürede sonuçlanacaktır" diye konuştu.

VALİ BİLMEZ: VAN HALKI ADINA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Van’da yapımı devam eden millet bahçeleri için de destek isteyen Vali Bilmez, "Cumhurbaşkanımızın talimat ve himayeleri ile ilimizde gerçekleştirilen ve planlanan yatırımlardan dolayı başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere zatıaliniz ve tüm bakanlarımıza, kentimizin sorunlarını hem mahallinde hem Ankara’da yakından takip eden milletvekillerimize şahsım ve Van halkı adına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Toplu açılış töreninde yapılan konuşmalar ve tanıtım görüntülerinin ardından Çatak Atıksu Arıtma Tesisi’nin içinde yer aldığı 26 projenin toplu açılış töreni kesilen kurdeleyle hizmete alındı.