VASKİ’DEN SU SAYAÇLARI İÇİN “DON” UYARISI - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, kış mevsiminin başlaması ile birlikte abonelerini, su sayaçlarının donma riskine karşı önlem almaları konusunda uyardı.

VASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada,

Özellikle ilimizde kış aylarında hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ile birlikte su sayaçları ve tesisatlarda oluşabilecek donma riskini engellemek için abonelerimizin tedbir almaları gerekmektedir. Bu minvalde her hangi bir mağduriyetle karşılaşmamak için su sayaçları ile tesisat borularının soğuktan mutlaka korunması büyük önem taşımaktadır.

‘DONAN SAYAÇLARA ATEŞ VE SICAK SU İLE MÜDAHALE ETMEYİN!’

Bu nedenle havaların soğuduğu bu günlerde; açıkta olan su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmaktadır. Kışın su sayacı ve borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması gerekir. Sayacın etrafı cam yünü, talaş veya benzeri materyaller ile koruma altına alınarak, olası bir problemin önüne geçilmelidir. Donma halinde ise sayaca, sıcak su dökülmesi veya ateş tutularak açılmaya çalışılması, su tesisitanın patlamasına ve maddi hasarın daha da artmasına sebebiyet vermektedir.

Olası sayaç donmaları ile karşı karşıya kalınması durumunda abonelerimizin, sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte 185 Çağrı Merkezi’ni veya 0 432 217 17 44 no'lu telefon numarasından VASKİ Genel Müdürlüğü’nü aramaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.