VASKİ, KAÇAK SU DENETİMLERİNİ SIKLAŞTIRDI - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, kentteki kayıp-kaçak su ve usulsüz su kullanıma yönelik kapsamlı mücadelesini sürdürüyor.

VASKİ Genel Müdürlüğü, kaçak su kullanımı ile ilgili kapsamlı bir mücadele yürütüyor. Küresel iklim değişikliği, hızlı nüfus artışı ve bilinçsiz su tüketiminin su kaynaklarını ciddi bir şekilde tehdit ederken, VASKİ Genel Müdürlüğü de kaçak su kullanımı ile ilgili olarak adli ve idari işlemlerini hızlandırıyor.

Kentte özellikle yaz aylarında bağ-bahçe sulamalarından dolayı su tüketiminde büyük oranda artış yaşanması ile birlikte hareket geçen VASKİ Genel Müdürlüğü, halkın içme suyu kullanımında mağduriyet yaşamaması, kaynakların daha etkin kullanılması ve usulsüz su kullanımını engellemek için oluşturduğu 14 ekiple mesai kavramı gözetmeksizin mahallelerde kontrollerini sıklaştırarak kaçak su denetimleri yapıyor.

Bu kapsamda, son bir hafta içinde yapılan denetimlerde; 101 adet kaçak usulsüz su kullanımı tespit edildi. Kaçak su kullananlar hakkında para cezası uygulanarak, adli işlem başlatıldı.  Ayrıca 177 kişi hakkında da sayaçsız kullanım tespiti yapılarak abonelik işlemleri başlatıldı.

Gerçekleştirilen denetimler sonrası yaz nedeniyle düşüş yaşanan depo su seviyelerinde yükselme ve iyileşme olduğu kaydedildi.