VASKİ’DEN VAN’DA YENİ UYGULAMA - Van su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü | Vaski

POMPA TRİBÜN SİSTEMİ(PAT) VAN’DA İLK OLACAK

VASKİ HEM ELEKTİRK ÜRETECEK HEM DE KENDİ ENERJİSİNİ KARŞILAYACAK

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ tarafından Van’da ilk kez bir Pompa Tribün Sistemi hayata geçirilerek, su isale hatlarında ki arızalar ve su kaybının en asgariye indirilmesi sağlanacak. Ayrıca tribünden elektrik de elde edilerek, enerji giderlerinin asgariye düşürülmesi hedefleniyor. Üretilen enerjinin elektrik dağıtım şirketlerine de satılması için gereken prosedürün tamamlanmasına yönelik işlemler sürdürülüyor.
İpekyolu İlçesi Narman Su deposu karşısında yapımı devam eden Pompa Tribün Sistemi ile Sıhke Toki ve Bostaniçi Mahallesine giden su basıncının borulara zarar vermesi engellenmiş olacak. Su debisinin dengelenerek isale hatlarına verilmesi ile arızaların ve su kaybının önüne de geçilecek.

Bu mahallelerde sık sık yaşanan su arızalarına son verilerek buna bağlı olarak oluşan su kesintilerinin de artık yaşanmayacağı bir sistemin hayata geçirileceği belirtildi.
Bölgede ilk olarak VASKİ tarafından Van’da uygulamaya alınan Pompa Tribün Sisteminin kısa sürede hizmete alınmasıyla yaşanan sorunların tamamen önüne geçilmiş olacağı açıklandı.

Ayrıca şehir merkezine içme suyu sağlayan 1 Nolu su deposu terfi merkezinde ki 250 Kw’lık bir pompanın arızası da giderildi. 3 hafta önce arızalanan pompanın Van’da tamiri mümkün olmayınca Ankara’ya gönderildi. Pompanın paslanmaz çelik (304 kalite çelik) mili, mil burçları ve rulmanları değiştirildi. Pompa tekrar devreye alınarak tam kapasite çalışması sağlandı.

,